Mówi się, że śniadania to najważniejszy posiłek dnia.. i coś w tym jest!
Zaczynając dzień od pożywnego śniadania zaopatrujemy nasze ciało w niezbędne paliwo, energię do działania. Bardzo lubię to uczucie kiedy rano wypijam pierwszą szklankę ciepłej wody z cytryną. Jest to znak dla mojego organizmu, że właśnie zaczynamy działanie! Tak samo jest ze śniadaniem. Zastrzyk energii.
Co ja najczęściej jadam na śniadanie? Płatki owsiane z różnorodnymi dodatkami.
Aż 25- 30% zapotrzebowania energetycznego powinno pochodzić właśnie z tego porannego posiłku. Nie potrzebujemy spędzać długiego czasu w kuchni, aby cieszyć się pełnowartościowym śniadaniem. Ważna jest jakość produktów.
Zdrowe śniadanie wpływa na samopoczucie, prawidłowe funkcjonowanie, koncentrację i większą energię w ciągu dnia.
Dlaczego często sięgam po płatki owsiane?
Płatki owsiane to cenne źródło białka, błonnika oraz węglowodanów. Zawierają w sobie spore ilości witamin w tym witamin z grupy B oraz minerałów: mangan, fosfor, magnez, miedź, żelazo i cynk.
Jedzenie płatków owsianych wpływa korzystnie na układ trawienny, przyspiesza perystaltykę jelit. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów walczą z wolnymi rodnikami i tym samym spowalniają starzenie się komórek. Korzystnie wpływają również na układ krążenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia takich chorób jak zawał serca czy udar mózgu.
Płatki owsiane górskie – czym wyróżnia się ich skład?
Porcja 100 g surowych, nieugotowanych płatków owsianych górskich zawiera:
- kalorie: 389
- białko: 17 g
- tłuszcze: 7 g
- węglowodany: 66 g
- błonnik: 11 g
Jak jeść płatki owsiane?
Aby płatki owsiane były dla nas lekkostrawne warto je zalać wcześniej wodą lub mlekiem i poczekać aż wsiąkną cały płyn. Im dłużej będą moczone tym lepiej. Często można spotkać się z przepisami, które mówią aby płatki moczyły się całą noc. Przygotowanie płatków wieczorem to dobry sposób dla osób, które rano śpieszą się do pracy. Można również zrobić owsiankę, czyli zagotować je z wodą lub mlekiem.
Aby urozmaicić posiłek można dodać ulubione sezonowe owoce, orzechy, siemię lniane, nasiona konopi. Świetnym dodatkiem są przyprawy takie jak cynamon, kurkuma. W mojej owsiance często ląduje nawet surowa marchewka, która w połączeniu z orzechami i cynamonem przypomina smakiem ciasto marchewkowe. Dla wielbicieli wytrawnych smaków można się pokusić o oliwki i suszone pomidory.
Sprawdź 4 proste i szybkie sposoby na przygotowanie płatków owsianych
A już za kilka dni premiera ebooka- Mood Food, czyli co jeść na lepszy nastrój, gdzie również znajdziecie inspirację na szybkie śniadania dodatkowo wpływające na lepszy nastrój!
A jeśli szukacie pomysłu na śniadanie z dodatkiem konopi to odsyłam do artykułu, który jakiś czas temu napisałam dla Naturally Balanced
Mega przepisy, dzięki! Zbiera się do sklepu po składniki i działam 🙂