Zabawa dla dzieci polegająca na malowaniu własnoręcznie przygotowanymi roślinnymi pędzlami.
Ziołem malowane to propozycja zabawy dla dzieci zarówno tych młodszych jak i starszych, bowiem nieograniczona różnorodność form i kształtów wpływa na efekt końcowy pracy, który nie zawsze jest łatwy do odgadnięcia. Efekt zaskoczenia, abstrakcyjnej formy wyrazu czy zakres informacji o roślinach można dostosować do wieku uczestników zajęć. Jest to bardzo ciekawa, a zarazem bardzo prosta do przygotowania zabawa, materiały na nasze główne narzędzia pracy, czyli ziołowe pędzle są obecne dookoła nas i to przez cały rok!
Jak zachęcić dzieci do zabawy?
Zajęcia plastyczne niosą ze sobą mnóstwo zalet, nie tylko wpływają na kształtowanie zdolności manualnych, które potem są wykorzystywane do innych czynności takich jak na przykład pisanie, dają możliwość ekspresji własnych uczuć i rozwój wyobraźni
Malowanie, rysowanie oraz inne formy zajęć plastycznych rozwija fantazję, poprawia myślenie i niewątpliwie wpływa na wrażliwość artystyczną dziecka. Dziecko odkrywa świat, wyraża siebie poprzez prace manualne, a sam proces tworzenia staje się źródłem przyjemności, radości tworzenia i rozwoju estetyki.
Dlaczego zajęcia plastyczne są potrzebne dziecku?
Niewątpliwe zajęcia plastyczne wpływają na wzrost sprawności motorycznej poprzez poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, dodatkowo spacer i możliwość wybrania roślinnych materiałów potrzebnych do przygotowania pędzli daje dziecku poczucie zaspokojenia potrzeby działania, słuszności własnego wyboru. Stymulowanie własnych zdolności twórczych, poszukiwanie nowych form wyrażania siebie, nowych skojarzeń i rozwiązań niewątpliwie wpływa na rozwój nowych połączeń neuronowych.
Oryginalność użytych materiałów, a także innowacyjność wpływa na to, że prace młodego artysty są niepowtarzalne i wyjątkowe. Zajęcia pokazują także, że przedmioty/ rośliny, o których na co dzień nie myślimy w ten sposób nabierają nowego charakteru. Pokazujemy nieszablonowe podejście do otaczającego nas świata i zwiększamy świadomość dzieci.
Co potrzebujemy
- Gałązki
- Liście/ kwiaty / łodygi…
- Gumki recepturki/ sznurek/ klamerki
- Farby
- Papier
Krok 1.
Pierwszym krokiem do stworzenia narzędzi pracy jest spacer. Wraz z dziećmi wyruszamy na „ roślinne łowy” zabieramy ze sobą torbę na roślinne materiały i ewentualnie nożyczki, które mogą okazać się przydatne jeśli będą trudności z zerwaniem naszych „pędzli”.
Warto zwrócić uwagę na to, aby materiały roślinne, które zbieramy miały różnorodne formy, kształty i tekstury. Im większa różnorodność, tym większa zabawa w późniejszym etapie.
- Podczas spaceru i zbierania materiałów możemy opowiadać dzieciom o roślinnych, ich właściwościach i wykorzystaniu w codziennym życiu.
Krok 2.
Po zebraniu odpowiedniej ilości roślin, porządkujemy je i mocujemy do gałązek. Do tego celu można użyć zwykłego sznurka, a w przypadku młodszych dzieci korzystamy z klamerek i gumek recepturek.
Krok 3.
Przygotowujemy farbki, kartki i dajemy się ponieść wodzom fantazji.
Uwagi:
- Nie narzucajmy dzieciom sposobu malowania, wyboru koloru farb
- Dajmy im możliwość malowania spontanicznego i intuicyjnego
- Przygotujmy farby „na gęsto” i „na rzadko”, porównajmy efekty prac
- Rozmawiajmy jakie „pędzle” spisują się do tego zadania jak najlepiej
- Podczas tworzenia prac możemy opowiadać o właściwościach używanych roślin
- Jeśli przeprowadzamy zajęcia w większej grupie na sam koniec porównajmy efekty prac, gdyż na pewno każda będzie niepowtarzalna. Materiały roślinne użyte na pędzle możemy zasuszyć i użyć ponownie do stworzenia witraży roślinnych.