Czy wiesz, że ocet może być nie tylko jabłkowy, balsamiczny albo winny?
Ostatnio sama zaczęłam eksperymentować z domową produkcją octu, z reguły jest to łatwy proces, choć wymaga wiele cierpliwości. Po kilku nieudanych próbach podzielę się z Wami nowym przepisem na ocet konopny.
Czym właściwie jest ocet?
Octy są powszechnie znane i stosowane zarówno w kuchni, kosmetyce jak i do sprzątania domu. Mają wiele zastosowań i cennych właściwości, a w zależności od tego jakiego surowca używamy można nadać mu jeszcze dodatkowej siły i mocy płynących ziół, kwiatów czy owoców.
Jego francuska nazwa vinaigre, oznacza kwaśne wino, które powstaje na drodze octowej fermentacji alkoholu. Z chemicznego punktu widzenia ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego.
Jakie właściwości ma ocet?
Wszelkie octy znane są z właściwości prozdrowotnych dla naszego ciała. Ocet oczyszcza, tonizuje, wpływa na pracę układu pokarmowego i trawienie. Poprawia jakość cery, włosów i paznokci. Można stosować go wewnętrznie pijąc z wodą, dodawać do gotowania, jak również zewnętrznie do przemywania skóry (również w rozcieńczeniu) lub jako np. płukanki do włosów.
ZALETY STOSOWANIA OCTU:
• tonizuje i oczyszcza organizm
• działa antybakteryjnie
• zwalcza infekcje i drobnoustroje
• wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego i trawiennego
• poprawia trawienie i hamuje apetyt
• pozytywnie wpływa na florę bakteryjną
• bywa pomocny przy utrzymaniu wymarzonej wagi ciała (rozbija tłuszcz i złogi tłuszczowe)
• potencjalnie obniża ryzyko chorób krążenia
• wpływa na prawidłowy poziom cholesterolu
• wygładza cerę i zapobiega stanom zapalnym
• wpływa na poprawę wyglądu włosów i paznokci
• neutralizuje świąd i opuchliznę po ukąszeniach owadów
Z czego można zrobić ocet?
Ocet można przyrządzić praktycznie z wszystkiego! Najbardziej popularny jest ocet jabłkowy oraz ocet winny. Znajdują one szczególne miejsce w kuchni, znane są z właściwości antybakteryjnych i prozdrowotnych. Kwaskowaty smak dodaje potrawom niezłego kopa i podkreśla całość. Uwielbiam wszelkie dressingi do sałatek, sosy do makaronów, marynaty czy napoje z odrobiną tej kwaskowatości.
Do samodzielnego przyrządzenia octu potrzebna jest woda, cukier (lub miód) oraz surowiec roślinny, którym może być absolutnie wszystko. Mogą to być owoce, a nawet ich skórki czy obierki, warzywa, wszelkie zioła.( np. jabłka, gruszki, winogrona, śliwki, porzeczki, maliny, truskawki, buraki, marchew, mięta, bazylia, pokrzywa, nagietek, stokrotki, herbata (kombucha) W zależności od użytego surowca roślinnego lista zalet octu zdecydowanie się wydłuża.
Jak zrobić ocet konopny?
Ocet można przyrządzić na dwa sposoby: albo używamy gotowego octu (np. jabłkowy, winny) i zalewamy nim ziele konopi lub robimy ocet od podstaw. Do przygotowania octu można użyć świeże liście i kwiatostany lub susz. Z moich doświadczeń wynika, że dużo prościej robi się ocet z formy już ususzonej, jednakże pod względem aromatu i właściwości ten ze świeżej rośliny może okazać się lepszy. Kiedy nastawiałam ocet ze świeżych liści i kwiatów kilkakrotnie nie dopilnowałam tego procesu jak trzeba i niestety, na powierzchni pojawiała się pleśń, także zależy otoczyć szczególną uwagą ten rodzaj ekstrakcji.
Co wybrać susz konopny czy świeże ziele?
ŚWIEŻE LIŚCIE I KWIATOSTANY
Zalety :
- większa ilość kwasowych form kannabinoidów
- wyższa zawartość chlorofilu
- większa zawartość witamin i minerałów
- zwiększona zawartość monoterpenów (mircen, limonen)
Minusy: - trudna dostępność
- nieco trudniejszy proces
SUSZ KONOPNY
Zalety:
- susz poddany dekarboksylacji ma zdecydowanie większą ilość aktywnych form kannabinoidów
- większa zawartość seskwiterpenów (kariofilen)
- wystarczy niewielka ilość
- duża dostępność
- łatwość procesu
Poznaj przepisy na ocet konopny
PRZEPIS 1
Składniki:
• 1 litr wody
• 3 łyżki cukru (lub miodu)
• 100g świeżych liści
Przygotuj wodę. Do 1 litra przegotowanej wody dodaj 3 łyżki cukru lub miodu i wymieszaj do rozpuszczenia. Liście konopi umyj i rozdrobnij. Następnie przełóż konopie do słoika i zalej lekko ciepłą słodką wodą, tak aby całkowicie zakryły surowiec roślinny (ale nie do pełnego słoika, bowiem robienie octu jest procesem dość burzliwym, ostrzegam będzie się pienić i bąblować, możliwe że nawet wyciekać ze słoika ). Całość przykryj gazą, ręcznikiem papierowym, ściereczką lub talerzykiem, ważne aby nie dostały się do środka muszki owocówki lub inne zanieczyszczenia! Zaglądaj do słoika codziennie i mieszaj drewnianą łyżką, tak aby na powierzchni nie pojawiła się szara pleśń. Proces trwa od dwóch do około czterech tygodni (zależy to od temperatury otoczenia i ilości użytego materiału). Po tym czasie przecedź pięknie aromatyczny ocet i zlej do butelki.
PRZEPIS 2
0,5 l octu winnego (może być jabłkowy)
50g świeżych liści
Ten przepis jest zdecydowanie prostszy w przygotowaniu i polega on raczej na maceracji, aromatyzowaniu gotowego octu zielem konopi. Jest to ocet smakowy, troszkę na skróty, zdecydowanie mniej czasochłonny i pracochłonny. Umyte i rozdrobnione liście włóż do słoika, zalej go całkowicie gotowym octem i zakręć słoik. Odstaw na czas około 2 tygodni. Warto zerknąć i pomieszać słoikiem codziennie. Po tym czasie otrzymamy ocet
pachnący konopiami.
Jak używać ocet konopny?
Ocet konopny jest bardzo ciekawy i intrygujący w smaku, jest cierpki, trochę ostry i na pewno orzeźwiający. Charakterystyczny zapach konopi sprawia, że jest ciekawym dodatkiem do dressingu, marynaty, sosu. Jednocześnie można go stosować jak każdy inny ocet i pić (rozcieńczony) z wodą. W mojej ziołowej kosmetyczce znalazł również miejsce jako tonik do przemywania cery.
Źródła:
• Samir A. Ross and, Mahmoud A. ElSohly , The Volatile Oil Composition of Fresh and Air-DriedBuds of Cannabis sativa1996, 59, 1, 49–51
•Carol S. Johnston, PhD, RD andCindy A. Gaas, BS Vinegar: Medicinal Uses and Antiglycemic Effect, 2006