You are currently viewing Smużenie ziół jako tradycyjny sposób na usuwanie złej energii

Smużenie ziół jako tradycyjny sposób na usuwanie złej energii

Zapachy niosą ze sobą niezwykle silne moce, w niemalże natychmiastowy sposób potrafią wpłynąć na nasz nastrój i emocje. Nic zatem dziwnego, że od wieków wykorzystuje się potencjał aromatów w celach rytualnych. Dym stosowany podczas ceremonii oczyszcza, łączy z żywiołem ognia i powietrza. Wpływa na nasze otoczenie, ale i na nas samych. Wzmacnia uważność, świadomość i duchowość.

Czym jest smużenie ziół?

Smużenie czyli powolne spalanie ziół ma bardzo długą historię użytkowania. Tradycyjnie kadzidła były stosowane zarówno w Starożytnym Egipcie, Indiach, Chinach czy Ameryce. Ludzie na cały świecie przykładali i nadal przykładają do tego uwagę i wierzą w moc ziół. Stosowanie kadzideł łączyło się z ceremonią oczyszczania i praktykami duchowymi. Okadzano ludzi i pomieszczenia, łącząc się z naturą, wyrażano wdzięczność, proszono o błogosławieństwo, zdrowie i ochronę. Również nasza kultura ma głęboko zakorzenione praktykowanie smużenia. W słowiańskiej mitologii poprzez dym i okadzanie łączono oraz komunikowano się z przodkami i bogami. Słowianie paląc zioła odpędzali złe duchy, oczyszczali powietrze, a nawet święcili żywność.

Świadome praktykowanie palenia kadzideł może przynieść nam duchowe oczyszczenie, poczucie harmonii i równowagę. Często pomaga nam uwolnić się od blokad energetycznych, może uzdrawiać, zapraszać pozytywną energię i wprowadzać atmosferę ochrony. Dym z żywicy czy ziół usuwa zastałą energię. Duże znaczenie ma wysyłana intencja, to od niej zależy nasze nastawienie i to, w jaki sposób odczujemy działanie kadzideł.

Jak wpływają na nas kadzidła?

Rośliny mają swoje unikalne cechy i energie, w swoim składzie całe bogactwo olejków eterycznych, dzięki czemu mogą wpływać na nasze samopoczucie w nieco odmienny sposób. Jedną są bardziej relaksujące, inne z kolei pobudzają. Palenie kadzideł jest formą aromaterapii, a sięgając po naturalne zioła możemy wielozmysłowo poczuć ich działanie.

Oczyszczenie energii

Wiele kadzideł i naturalnych żywic tradycyjnie było stosowane do uwalniania od złej energii, podobnie dzieje się to również dzisiaj. Dym wprowadza ruch w zastałym powietrzu. Kadzidła balansują energię i wprowadzają harmonię.

Połączenie z żywiołami

Obecność dymu ma pierwotny charakter, łączy nas z żywiołem ognia i powietrza. Te dwa żywioły to manifestacja męskiej energii we wszechświecie. Nadają one moc kreacji i sprawczości, są pełne dynamiki i wprowadzają ruch. Dają energię do działania, wiarę we własne możliwości i marzenia. Ogień to żar, namiętność, boskość. Często przynosi nowe pomysły, rozwiązania i orzeźwienie. Powietrze to źródło swobody, inspiracji, twórczości. Związane jest z intelektem, swobodą komunikacji i wyobraźnią.

Spokój

Aromat kadzidła wpływa na spokój ducha, relaksuje i wycisza. Potęguje skupienie, zabiera nasze troski i żale.

Wpływ na koncentrację

Zapach kadzideł potrafi wprowadzić spokój, zahamować mętlik w głowie i chaotyczne myśli. Dzięki temu możemy skupić się na innych rzeczach

Lepszy sen

Pewne kadzidła ułatwiają zasypianie, hamują natłok myśli i wpływają na jakość snu. Sprawiają, że sny stają się bardziej wyraziste i więcej potrafimy z nich zapamiętać. Jesteśmy bardziej wypoczęci i mamy więcej energii.

Praktyka wdzięczności

Rytuał okadzania może stanowić wyrażanie wdzięczności, a stworzenie własnych rytuałów pozwala na podziękowanie za to co mamy, za tu i teraz.

Kreatywność

Magia zapachów pozwala na całkowite odpuszczenie, zrelaksowanie się. Dzięki temu możemy poczuć przypływ energii twórczej. Moc kadzideł pomaga osiągnąć moc swojej kreacji, bez oceniania i krytykowania.

Kiedy używać kadzideł?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak się czujemy. Jest jednak kilka takich momentów, kiedy szczególnie możemy włączyć rytuał okadzania do naszego życia. Zwłaszcza wtedy kiedy żegnamy się ze starą energią lub akcentujemy coś nowego. Początek nowej drogi, nowej pracy, szkoły czy wprowadzenia się do nowego miejsca jest dobrym czasem na zapalenie kadzideł. W takich momentach kadzidła oczyszczają z zastałej energii i wprowadzają nowe wibracje. Zapach kadzideł potrafi zrelaksować i pomóc się wyciszyć, połączyć ze swoim ja, więc świetnie sprawdzą się również przed medytacją. Oczyszczające kadzidło to też dobrze sprawdzi się w sytuacjach silnie nacechowanych emocjonalnie. Kiedy czujesz się wydrążony emocjonalnie lub jesteś po kłótni z bliską osobą to dobry czas na rozmycie negatywnej energii. Zapal kadzidło, aby połączyć się ze sobą i poczuć spokój zwłaszcza kiedy przeżywasz konflikt, czujesz się wykończony lub jesteś po długim i męczącym dniu pełnym interakcji z ludźmi. Nie zapominajmy o tym, że aromaterapia to wspomaganie procesów leczenia. Zapachy wykazują działanie terapeutyczne, mogą być zatem stosowane przed zabiegami leczniczymi jak i po. Również podczas choroby i po wyzdrowieniu.

Jak stworzyć swój własny rytuał okadzania?

Jest kilka elementów które wprowadzając w życie możemy nadać jeszcze głębsze znaczenie okadzaniu. Wszystko bowiem zależy od naszego nastawienia. Przede wszystkim znajdź odpowiedni czas, miejsce i stwórz swoją intencję. Jeśli czujesz nagromadzoną negatywną energię dobrze jest posprzątać przestrzeń wokół siebie. Pozbywając się nagromadzonych rzeczy usuwamy również energetyczny chaos. Jest to pierwszy krok do zaproszenia ładu i dobrej energii. Okadzanie możemy zacząć od siebie. Żarzące się kadzidło poruszamy od stóp w górę w kierunku głowy, pamiętając również o naszych plecach i bokach. Okadzanie pomieszczeń zaczynamy od pokoju lub miejsca najbardziej wysuniętego na wschód. Następnie zgodnie z ruchami wskazówek zegara poruszamy się po wszystkich zakamarkach i rogach, w których kumuluje się energia. Jeśli kadzidło zgaśnie podczas okadzania zapal je ponownie, a po zakończonym rytuale pozwól mu zgasnąć samoistnie na specjalnym ceramicznym podstawku lub naczynku z piaskiem. Po skończonym smużeniu otwórz na chwilę okno, pozwoli to na ulotnienie się nadmiaru dymu i negatywnej energii.

Jakie kadzidła wybrać?

Wybierając kadzidła warto poczytać o ich właściwościach i energii, którą niosą. Wśród kadzideł znajdziemy te w formie ziołowej, drewna czy żywicy. Każde z nich ma nieco inne działanie i może nas duchowo wesprzeć podczas trudnych momentów. Palo Santo, biała szałwia, cedr, yerba santa, smocza krew, kopal czy kadzidło słowiańskie to tylko część z dostępnych, bardzo aromatycznych i energetycznych kadzideł.

Źródła:

Harding J., Ten minute relaxation for body and mind, London, 2003

Machałek P., Magia polskich ziół, Kraków 2020

Moore B., Oczyszczanie energetyczne. Jak pracować z energią, aby zmienić życie na lepsze, Białystok 2020

Murphy – Hiscock A., Green Witch. Magia ziół, kwiatów, olejków eterycznych i innych darów matki natury, Białystok 2020

Dodaj komentarz