Nie ma co do tego wątpliwości – zioła dodają więcej smaku, aromatu i miłych wspomnień do świątecznych posiłków. Każde zioło ma również niezliczone korzyści zdrowotne.
Z jakimi zapachami kojarzą się święta??
Dla wielu z nas oprócz unoszącego się zapachu lasu, są to zapachy korzenne, słodkie ale również cytrusowe. Ten sezon kojarzy się z typowymi potrawami, które goszczą na świątecznym stole – piernik o bogatym aromacie cynamonu i imbiru, zupa grzybowa, grzane wino czy dekoracyjne pomarańcze z goździkami kuszą aromatem i pysznym smakiem.. Na samą myśl przenoszę się już w okres świąteczny …
ZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI PRZYPRAW
Przyprawy używane podczas świąt nie tylko wpływają na unoszący się aromat i pyszny smak, ale przede wszystkim mają właściwości lecznicze. Wspomagają układ trawienny, niwelują uczucie niestrawności jak również działają wzmacniająco i przeciwzapalnie.
Jakie zioła są najczęściej wykorzystywane w święta i jakie mają właściwości??
- Ziele angielskie poprawia trawienie, rozgrzewa i wspomaga działanie układu odpornościowego.
- Rozmaryn ma właściwości stymulujące, wpływa na pracę układu trawiennego, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, poprawia koncentrację
- Cynamon wspomaga układ trawienny, poprawia krążenie krwi i ma właściwości antybakteryjne, działa jak afrodyzjak
- Gałka muszkatołowa to znakomita przyprawa, ułatwia trawienie tłuszczów, wzmacnia żołądek, wspierająca funkcjonowanie układu pokarmowego i pomagająca złagodzić wzdęcia, biegunki czy nudności.
- Imbir działa przeciwzapalnie, przeciwdziała mdłościom i działa wiatropędnie
- Goździk poprawia trawienie, posiada właściwości antyseptyczne i odmładzające, pomaga również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, działa uspokajająco i rozgrzewająco
- Kardamon poprawia apetyt i pobudza wydzielanie soków żołądkowych, likwiduje wzdęcia i działa wiatropędnie
- Kminek działa pobudzająco na serce i nerwy, likwiduje wzdęcia, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka, jelit, przewodów żółciowych
- Majeranek wspomaga trawienie, likwiduje wzdęcie, działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo
- Jałowiec ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, działa przeciwzapalnie, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego (znakomity dodatek do kapusty dla osób, którym nie jest łatwo ją trawić)
- Pieprz może wspomóc nasz organizm, pobudzając trawienie i łagodząc wzdęcia
- Mięta wspomaga pracę układu trawiennego, ma działanie wiatropędne, wpływa kojąco na nerwy (idealna w postaci naparu lub nalewki PRZEPIS TUTAJ)
A jakie zioła goszczą w Twoim domu?